בדיקות אל-הרס של בטון

בדיקות אל-הרס שניתן לבצע בבטון, בשטח: בדיקת קשיות הבטון, איתור קורות זיון, איתור סדקים וחללים, לחות וקורוזיה, PULL-OFF

בדיקות אל-הרס בבטון

בדיקות אל הרס באות למצוא בעיה בחומר בדרך שלא תגרום להפרעה בתפקודו, לא המיידי ולא העתידי. הן מיועדות בדר"כ לבדוק חומרים, ולא מערכות. המגמה היום היא לפתח ולהשתמש בבדיקות אל-הרס, ולא בבדיקות הרסניות.
היתרונות של בדיקות אל-הרס:
1.    הפריט הנבדק אינו נפגע כלל, ונותר אפילו ללא סימן. 
2.    הפריט ממשיך לפעול ולתפקד כמקודם. 
3.    אין צורך לבזבז זמן ומשאבים על הכנת חומר לדגימה- החומר נבדק כפי שהוא.
4.    אין צורך להשבית מערכת כדי להוציא פריט לבדיקה.
5.    נתונים המתקבלים מיידית מאפשרים תגובה מיידית.

לשימוש במיכשור אל-הרס נישא, יש יתרונות נוספים:
1.    מכשיר הבדיקה מגיע אל החומר הנבדק, ולא להיפך. לפיכך, אין צורך בפירוק הרכיב הנבדק והרכבת מחדש. –מושג חסכון בזמן ואין צורך בהשבתת מערכת עובדת. 
2.    התוצאות מתקבלות מיידית, בניגוד לבדיקת מעבדה בה נדרש זמן להוצאת פריט, הבאתו למעבדה,  ביצוע הבדיקה והחזרת הפריט למקומו. במקרה תקלה זמן התגובה מצטמצם למינימום.
3.    ציוד נישא מתוכנן מראש, לרוב, לשימוש על-ידי משתמש לא-מיומן. אין צורך בכוח-אדם ספציפי  למשימה זו. 
4.    ציוד נישא מתקדם הוא ממוחשב היום: מאפשר לאגור נתונים בצורה ממוחשבת, לעבד אותם, להדפיסם, ולהפיק דוחות גרפיים ונומריים ועוד.

בדיקות אל-הרס  שניתן לבצע בבטון, בשטח:

1.    בדיקת קשיות הבטון: בדיקה של כוח דחיסת הבטון. הבדיקה נעשית על-ידי משפחת פטישי Schmidt, הבודק את ערך R- REBOUND. ערך זה מושווה לעקומות  המרה המובנות במכשיר ותוצאות הבדיקה מתקבלות בכל יחידה הנדסית רצויה. הבדיקה מאפשרת איתור מיידי של נקודות תורפה בבטון. בהשוואה לבדיקת גלילים קורלציית הבדיקה הינה כ- 80%. הבדיקה לוקחת מספר שניות והתוצאות מתקבלות מיידית כך שיש אפשרות לסקור שטחים גדולים בזמן קצר, לאתר אזורים מוחלשים (שיש לחזקם) באופן מיידי, או להחליט אם ומהיכן כדאי להוציא גלילים.
הבדיקות באמצעות פטיש שמידט הינם מדויקות ונכונות סטטיסטית לעומת יציקת מספר קוביות בטון (כפי שמחייב החוק) שכן הן נותנות מידע אמיתי על חוזק הבטון. קוביות בטון עוברות תהליך אשפרה בתנאי מעבדה, שאינם זהים לתהליך האשפרה שעובר הבטון באתר הבניה. 

באמצעות בדיקות בפטיש שמידט ניתן לבצע בדיקות חוזק  של קורות בטון עוד בטרם פירוק התבניות כדי  לדעת התאמה למפרטים ההנדסיים.
     
2.    איתור קורות זיון: קיימת משפחה של מכשירים ניידים לצורך REBAR DETECTION :
     PROFOSCOPE, PROFOSCOPE+ , Profometer PM-600 family   המכשירים מאתרים את קורות הזיון, ולפי רמת תחכום המכשיר יכולים לצייר את מיקומן על הצג, מודדים את קוטר הקורות ומודדים את עובי החיפוי מעליהן. מעולים לבדיקת מבנים ישנים או מבנים שהתכניות שלהם לא בנמצא, מהירים ביותר- נתונים מידע באופן מיידי, מדויקים ואמינים. באמצעות פלט המכשיר (בתלוי בדגם) ניתן להפיק תוכניות AS-MADE למבנה.

3.    איתור סדקים וחללים בבטון: סדקים בבטון יכולים להופיע בעקבות תהליכי אשפרה לא נכונים, התכווצות עקב שינויי טמפרטורות, מצע לא תקין לבטון, הכוחות המופעלים עליו ועוד. באמצעות מכשיר אולטראסוני  ניתן לאתר סדקים או חללים בבטון- משפחת PUNDIT. המכשירים עובדים עם פרובים שונים. המכשירים ידידותיים,מכילים זיכרון פנימי. המדידות ניתנות להורדה למחשב לצורך הוצאת דוחות ו/או תעוד.

4.      Pull-Off Tester : משפחת ה-DY-2 שהושקה בימים אלה, ומכשירי ה-DYNA. מכשירי שליפה המיועדים לבדיקת איכות הדבקות חיפויים. המכשירים מבצעים בדיקת תלישה של חיפויים : לוחות שיש, קרמיקה, טיח, צבע וכל חומרי ההדבקה והאטימה. המכשיר יכול להכיל יחידת עיבוד ושמירת נתונים או להכיל שעון שיודע לתת ערכי מינימום/מקסימום. 

5.     קורוזיה ולחות בברזלי הזיון.  סדרת מכשירים הכולל את ה- RESIPOD - למדידת ההתנגדות החשמלית של הבטון, HYGROPYN, -הנותן מידע על לחות פני השטח של הבטון, וה- +CANIN – המודד קורוזיה קיימת.

כל הבדיקות הללו נעשות על-ידי מכשירים בעלי ממשק מחשב,  יכולת אגירת נתונים, והעברה למחשב לצורך עיבוד והדפסה. חלק מהמכשירים מראים ציור של השטח הנבדק לפי ניגודי גוונים או ערכים מספריים.
המכשירים נותנים תמונה ברורה ומיידית למתכנן , לקונסטרוקטור, לחוקרים, לחברות פיקוח ושימור מבנים. 

גירסא להדפסה

Interested in getting more details about this product?